Program


STRAUSSIANA Kobayashi 4.

STRAUSSIANA Kobayashi 4.

Modernség és hagyományhűség vitája: ehhez szól hozzá a Nemzeti Filharmonikusok Kobayashi bérletének első estje egy Schönberg-, egy Rachmaninov- és egy Brahms-művel. A cseh nemzeti érzés és a pánszláv mozgalom szószólóiként hangzanak fel Smetana és Janáček alkotásai – közülük a Glagolita mise becses ritkaság.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2021. április 22. csütörtök, 19:30

Modernség és hagyományhűség vitája: ehhez szól hozzá a Nemzeti Filharmonikusok Kobayashi bérletének első estje egy Schönberg-, egy Rachmaninov- és egy Brahms-művel. A cseh nemzeti érzés és a pánszláv mozgalom szószólóiként hangzanak fel Smetana és Janáček alkotásai – közülük a Glagolita mise becses ritkaság. Klasszikus nosztalgiák jegyében született zenéket hallunk Csajkovszkijtól, Prokofjevtől és Sosztakovicstól – köztük olyan slágereket, mint a Rokokó-variációk vagy a Klasszikus szimfónia –, és izgalmas utazást tehetünk a 19. század vége és a 20. század német-osztrák zenéjének világában, Korngold és Richard Strauss kalauzolásával. Itt is akad ritkaság, a szinte sohasem hallható Straussiana, Korngold műve, amely a Valcerkirály emléke előtt hódol, valamint Richard Strauss szintén fehér hollónak számító programszimfóniája, az Itáliából. A szólisták? A világhírű Olga Kern játssza Rahmanyinov III. zongoraversenyét, Alexander Ramm Csajkovszkij kecses variációit, és hazai kedvencünk, Kelemen Barnabás Korngold D-dúr hegedűversenyét. Karmesterként Hamar Zsoltot, Oliver von Dohnányit, a Moszkvai Virtuózok alapítóját, Vlagyimir Szpivakovot és a nagy tehetségű fiatal német dirigenst, Christoph Altstaedtet üdvözölhetjük.

Kobayashi bérlet / 4
2021. április 22., csütörtök, 19:30
Straussiana

Erich Wolfgang Korngold: Straussiana
Erich Wolfgang Korngold: D-dúr hegedűverseny, op. 35
***
Richard Strauss: Itáliából, op. 16

Kelemen Barnabás hegedű
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Christoph Altstaedt

A koncert két zeneszerzője között bőven akad kapcsolat: Richard Strauss Gustav Mahlerhez hasonlóan kivételes tehetségnek tartotta a nála harminchárom évvel fiatalabb gyerekzsenit, Erich Wolfgang Korngoldot, a híres bécsi kritikus, Julius Korngold fiát. Mindketten virtuóz hangszerelők, s mindketten az utóromantika képviselői voltak. A Straussiana cím játékosan kettős jelentésű: egyszerre utal Richard Straussra, és a vele semmilyen családi kapcsolatban nem álló ifjabb Johannra, a valcerkirályra, akinek emléke előtt Korngold kései alkotása tiszteleg.
Kelemen Barnabás világhírű szólista, kamaramuzsikus és vonósnégyes-primárius, számos klasszikus és kortárs mű megszólaltatója, aki régóta szoros kapcsolatot ápol a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral, s a Bartók Új Sorozat egyik oszlopa volt. Korngold életörömtől duzzadó, túláradó dallambőségű D-dúr hegedűversenyében megcsodálhatjuk virtuozitását és temperamentumát. Korngold másik műve, amelyet ezen az estén hallhatunk, a négy évvel halála előtt, 1953-ban komponált Straussiana a nagy keringőkomponista előtt hódol, olyan színpadi műveiből idézve, mint a Ninetta hercegnő, a Cagliostro Bécsben vagy a Pázmán lovag. Richard Strauss fiatalkori szimfonikus költeménye, az Aus Italien (Itáliából) pedig pazar hangszerelésű, érzéki szépségű zenei utazás Róma, Sorrento, Nápoly tájain. A fináléban Strauss még a híres nápolyi sláger, a Funiculì, Funiculà dallamát is felhasználta, feltételezve, hogy az népdal. Az ügyből szerzői jogi per lett, melyet a dal szerzője, Luigi Denza nyert meg. Az est karmestere, a negyvenegy éves német muzsikus, Christoph Altstaedt – a nálunk is jól ismert Nicolas Altstaedt bátyja –, az operai és szimfonikus repertoár elismert tolmácsa.

Ajánlatunk


2021. augusztus 20-án nyílt meg az érdeklődők előtt a Budavári Palotában újjászületett Szent István-terem. Az államalapító Szent István királyunkról elnevezett helyiség a Budavári Palota a századforduló magyar iparművészetének csúcsteljesítménye volt. Az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert terem Hauszmann Alajos tervei alapján készült el, kialakításában a kor legjobb magyar művészei és iparosai vettek részt.

„Rájöttem, hogy az emberek soha nem fognak megváltozni. Mindig hagyni fogják, hogy az okosabb és erőszakosabb ember uralkodjon rajtuk. Aki mindent mer, annak lesz igaza! Aki felrúgja a szabályokat, az hozza majd a törvényeket, és aki a legtöbbet meri, annak az igaza lesz a legerősebb. És ráébredtem, hogy a hatalom mindig annak a kezébe kerül, aki hajlandó megragadni. Hogy csak merni kell. Ennyi az egész. És akkor elhatároztam, hogy én merni fogok.”

Ajánló


"Az improvizációval és interaktivitással fűszerezett, porcukor illatú estén felülünk az érzelmi hullámvasútra, és hősünkkel együtt fejest ugrunk egy különös kalandokkal…

Kukorica Jancsi és Iluska megindító szerelmi története, a csodás, magyar népmesei motívumokban bővelkedő daljáték, mely híven követi az eredeti művet…

Kevesen remélték már, de 2024. június 1-jén sokak álma válik valóra. Egy nagykoncert erejéig összeáll egy korszak emblematikus együttese, a…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!