program


Útibeszámolók - Számik (lappok)

Útibeszámolók - Számik (lappok)

A kis lélekszám és a földrajzilag széles szétszóródás következtében a nyelvüket és kultúrájukat tekintve eleve veszélyeztetett helyzetben lévő számik a 20. századi norvég és a svéd politika nyomására, korábban pedig a keresztény hittérítés hatására többségükben elhagyták a számi kultúra specifikumait.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Torsdag, 08. December 2022 18:30

Számik (lappok) – Kisebbségi kultúra, modern nomadizmus, őslakos kereszténység Északon

Előadó: Tamás Ildikó, az ELKH BTK Néprajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa

Tamás Ildikó az Útibeszámolók sorozat rendhagyó előadásában történelmükön és kultúrájukon keresztül a skandináviai őslakos számik bemutatására vállalkozik.

A kis lélekszám és a földrajzilag széles szétszóródás következtében a nyelvüket és kultúrájukat tekintve eleve veszélyeztetett helyzetben lévő számik a 20. századi norvég és a svéd politika nyomására, korábban pedig a keresztény hittérítés hatására többségükben elhagyták a számi kultúra specifikumait. A viselet egyes darabjai, vagy a népzenéjük, amelyet az egyház, és általában a kívülállók az ördög hangjával azonosítottak, tiltottá vált. A tiltások és a negatív minősítések miatt pedig egyre rejtettebb szférákba szorultak a még meglévő kulturális elemek is. Mégis, ez utóbbiak lettek azok, amelyeket a 20. század közepén fellépő számi értelmiség a zászlajára tűzött, hogy kulturális alapokon nyugvó nemzetépítésbe kezdjen.

A sok fotóval illusztrált előadásból kiderül, hogy miért kerültek tömegesen máglyára a sámándobokkal együtt a női fejfedők, mit keresnek a számi istenek a keresztény templomok oltárán, vagy hogy miért és hogyan kommunikálnak szavak nélkül a számi emberek…

Aktuelt


A boldogságot, a szerelmet, a szeretetet széles e világon, számtalan kalandon keresztül hajszoló, a végső békét azonban mégiscsak kedvese karjai között meglelő Peer Gynt a 19. századi drámairodalom egyik legösszetettebb alakja. A darab színrevitele és befogadása mindig kivételes erőpróba a rendező és néző számára egyaránt.

„Nem fiatalok. Nem szépek. Nem hibátlanok. De ma este színpadra lépnek, és le sem engedjük őket, míg nem marad – alul semmi!”

PÅ PLAKATEN


A Rumini Berg Judit, a mai magyar meseirodalom egyik sztárszerzőjének legismertebb műve, amit több ezer gyermek olvas kötelező irodalomként, alsótagozatban.

Székely Csaba Az igazság gyertyái című műve a bözödújfalusiak megpróbáltatásainak állít emléket. A szerző mély empátiával és sajátos humorral fordul…

A mindennapjainkhoz hasonlóan sok humorral és persze sok aggodalommal megírt, lebilincselően izgalmas, rejtvényhez hasonló kortárs Lear-parafrázist Máté Gábor rendezi.

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.