Program


Stand up for Rózsa!
4

Stand up for Rózsa!

Tisztelgés az egyik legismertebb magyar zeneszerző életműve előtt

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2022. május 28. szombat, 19:30

STAND UP FOR RÓZSA!

Közreműködik:

Fejes Krisztina - Zongora
Kodály Filharmonikusok Debrecen
Kodály Kórus Debrecen (karigazgató: Kocsis-Holper Zoltán)

Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel

Bősze Ádám – műsorvezető

Richard Strauss, Bartók Béla, Arthur Honegger, Dohnányi Ernő és Leonard Bernstein. A budapesti Zeneakadémia, a Lipcsei Egyetem Vegyészmérnöki szaka és Hollywood. Adolf Zukor, Korda Sándor és Alfred Hitchcock. Kettős élet, Quo Vadis, Spellbound, számtalan nagyszerű szimfonikus mű és a Ben Hur…

Vajon ki és mi jelenti a kapcsolatot a XX. század legjelentősebb zeneszerzői, filmrendezői és filmalkotásai között? Hogyan lehet összefüggésbe hozni egy pici nógrádi falut Hollywooddal? Hogyan jelenik meg a kodályi és bartóki mintára feldolgozott magyar népdalkincs és népzenei hagyomány a pszichoanalitikus filmek hangulatfestésében? Hogyan válik egy zenemű szimbolikussá, halhatatlanná oly módon, hogy már az első néhány ütem hallatán úgy érezzük, ott ülünk a római Colosseumban? Hogyan lehet ugyanolyan izgalommal várni egy zenemű fogadtatását a Zeneakadémián és az Oscar-díj átadón? És végül, de nem utolsó sorban, hogyan lehet ragaszkodni magyar identitásunkhoz 40 évnyi hollywoodi sikersorozat után?

Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ a XX. századi zenetörténet és filmművészet által egyaránt elismert, egyik legnagyobb magyar zeneszerző, Rózsa Miklós életútján keresztül. Azon a kettős életúton keresztül, melyben egy zeneszerző és egy filmzeneszerző felváltva vívja győztes csatáit. A háromszoros Oscar-díjas zeneszerző életművének egy kulturális szellemidézésén keresztül, XXI. századi stand-up interpretációban, Bősze Ádám, Fejes Krisztina zongoraművész és a Kodály Filharmónia együtteseinek közreműködésével állítunk emléket.

(F. G.)

FEJES KRISZTINA zongoraművész gazdag és sokszínű repertoárja barokk zeneművektől a kortárs alkotásokig terjed. A magyar kortárs zenei élet meghatározó művészegyénisége. Több ősbemutató – többek között Dubrovay László, Madarász Iván, Bánkövi Gyula, Hidas Frigyes, Orbán György, Lendvay Kamilló, Dragony Tímea, Gyöngyössy Levente-művek – kötődik nevéhez. Nemzetközi elismeréseinek köszönhetően, koncertezett már Németországban, Ausztriában, Spanyolországban, Svájcban, Olaszországban, Franciaországban, Romániában – ezen belül Erdélyben – valamint más határontúli magyar területeken, fellépett Európa, Dél-Amerika és Ázsia nagy hangversenytermeiben. Az erdélyi gyökerekkel rendelkező művésznő határontúli magyar tehetségeket gondoz. 2010-ben elnyerte a Fischer Annie ösztöndíjat. 2012-ben előadóművészi tevékenységéért Artisjus-díjjal jutalmazták. A Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa a 2017/2018-as évre. 2020-ban ismét Artisjus-díjat kapott.

BŐSZE ÁDÁM zenei tanulmányait a Zeneakadémia zenetudományi szakán végezte többek között Kroó György és Komlós Katalin irányítása alatt. A Magyar Nemzetnél zenekritikusként, a Magyar Televízióban riporterként, műsorvezetőként kezdte pályáját. Számos klasszikus zenei koncert televíziós és rádiós házigazdája volt, majd a tv2-nél, a Duna Televíziónál dolgozott. A Budapest Rádió szerkesztőségvezetője, számos televíziós műsor szerkesztője. Társalapítója a Gramofon című zenei szaklapnak, és a Bősze Ádám Zenei Antikváriumnak. 2010-től kezdve a Magyar Antikváriusok Egyesületének elnöke. 2008-tól a Bartók Rádió Muzsikáló reggel és Muzsikáló délután című adásainak műsorvezetője. A 2014-ben indult Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató műsorvezetője. 2015 és 2018 között a European Young Musicians verseny szervezőbizottságának tagja. 2018 óta saját zenetörténeti ismeretterjesztő előadássorozat fejlesztésébe kezdett. Ezek közül néhány cím: Mendelssohnék karanténban; Vihar és holdfény – 33 variáció Beethoven életére. 2017-től kezdve klasszikus zenei standuppal lép fel országszerte. Zenei antikváriusi munkáját 2010-ben Ezüst Mókus-díjjal jutalmazták, 2011-ben a Magyar Rádiótól az „Év rádiósa” elismerést kapta, 2018-ban Prima-díjas, 2021-ben Tőkéczki László-díjas lett.

Ajánlatunk


Molnár Ferenc vígjátéka egy furcsa szerelmi négyszög története ironikus, szívfacsaró mese.

A musicalben árva gyerekek egy csapata kószál a háborús front kellős közepén. Egy békés hajlékra vágynak, ahová behúzódhatnak éjszakára. És természetesen egy jó falatra. Ha nem kapnak ételt, akkor elcsenik maguk. De ugyan ki tudna haragudni rájuk? Csak túl akarják élni a háborút. Ma, amikor milliók kényszerültek elhagyni otthonukat, ez is döbbenetesen ismerős üzenet.

Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc – John Lanchbery MAYERLING Balett három felvonásban

Ajánló


A BFZ áprilisi Haydn–Mozart-koncertje a márciusi műsor párjának tekinthető.

A vígjáték egy izgalmas, kalandos utazáson keresztül, rengeteg humorral világít rá a középkorú nők és a változó kor kikerülhetetlen nehézségeire.…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!