Program


DUNA SZIMFONIKUS ZENEKAR - SZENVEDÉLYES FRANCIÁK

DUNA SZIMFONIKUS ZENEKAR - SZENVEDÉLYES FRANCIÁK

Szabó Ildikó – cselló
Vezényel: Deák András
Műsorvezető: Zelinka Tamás

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. január 17. péntek, 19:00

Szenvedélyes franciák
2020. január 17. (péntek) 19:00
Duna Palota - Színházterem (1051 Budapest, Zrínyi u. 5.

Bizet: Carmen – szvit
Lalo: d-moll gordonkaverseny
Bizet: C-dúr szimfónia

Közreműködik: Szabó Ildikó – cselló
Vezényel: Deák András
Műsorvezető: Zelinka Tamás

Georges Bizet (1838-1875) francia komponista Carmen c. operájából a zenekari szviten kívül virtuóz hegedű/fuvola parafrázis, több film és ki tudja még, hányféle átirat készült. Molnár Antal zenetudós szerint „maga a nevezett dalmű ragyogó állócsillag a muzsika egén. Több mint mestermű a javából: fogalom. Egyetlen a maga nemében. Minden egyes ütemét aranyba foglaltuk szívünkben. Annyira, hogy szinte humoros, ha dicsérjük. Minek dicsőíteni az égitestet?! Nem elég, hogy van, s mi élvezzük boldogító fényét?” (Magamról, másokról. Gondolat, 1974.)

Édouard Lalo (1823-1892) spanyol származású francia zeneszerző sikereit mindenekelőtt ragyogó hangszereléseivel érdemelte ki. A nemzetközi sikert aratott Symphonie Espagnole (Spanyol szimfónia) után, 1877-ben komponálta meg egyetlen Gordonkaversenyét.

Bizet C-dúr szimfóniáját 17 éves korában írta, mellyel elnyerte a Római-díjat, és így három évet tölthetett Olaszország fővárosában. Fiatalkori zenekari műve 80 esztendőn át aludta Csipkerózsika-álmát, amikor is Bizet egyik életrajzírója, D. G. Parker a párizsi Conservatoire könyvtárában ráismert a partitúrára. A mű újkori bemutatója 1935. február 26-án volt Bázelben.

Szabó Ildikó gordonkaművész 14 évesen elkészítette első szólólemezét, Tündértánc címmel a Hungaroton lemezkiadónál. Ez a felvétel a gordonkairodalom legvirtuózabb darabjait tartalmazza. 18 évesen a Liszt Ferenc Zeneakadémia Baráti Körének támogatásával elkészítette első DVD felvételét, melyen J. S. Bach, Beethoven és Martinu művei mellett Kodály Zoltán Szóló Szonátája szerepel. 2014-ben megjelent Emanuel Moór D-dúr Kettősverseny két gordonkára és zenekarra Op. 69 CD felvétele, melyen partnere édesapja, Szabó Péter volt. 16 nemzetközi verseny díjazottja. Első díjat nyert a David Popper Nemzetközi Csellóversenyen, az Antonio Janigro Nemzetközi Csellóversenyen, az Alfredo e Vanda Marcosig Európai Csellóversenyen, és a Liezen-i Nemzetközi Gordonkaversenyen. 2013-ban elnyerte a Junior Prima Díjat, ami az egyik legrangosabb díj Magyarországon fiatal zeneművészek számára. 2013 márciusa óta egy Antonio Sgarbi (Róma, 1894) csellón játszik a Német Zenei Alapítvány támogatásának köszönhetően.

(Zelinka Tamás)

Ajánlatunk


Roman Polanski hasonló című filmjéből készítette nagy sikerű színpadi rendezését, melyet nemzetközi alkotógárdával állított színre a PS Produkció. Eddig több millió nézőt vonzott szerte a világon a kultikussá vált vámpírparódia. Budapesten, 17 év után tovább folytatódik a különleges, fanyar humorú, látványos, szórakoztató, varázslatos musical sikertörténete.

Az ezeregy éjszaka az egyik legismertebb és legcsodálatosabb mese az egész világirodalomban. Páratlanul gazdag és színes történet szerelemről, hűségről, örök emberi értékekről, de ravaszságról, cselvetésekről és gyarlóságról is.

Ajánló


„Háromfogásos gourmet menü” – jellemezte a Bachtrack kritikusa Paavo Järvi koncertjét, amelyen Sibelius, Tüür és Beethoven egy-egy darabját tűzte műsorra.…

Tasnádi IstvánA fajok eredete Nézőművészeti Kft. A színészek improvizációinak felhasználásával írta: Tasnádi István

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!