Program


Barokk tavasz III. - Szerelmi leckék

Barokk tavasz III. - Szerelmi leckék

A XVII. század emberének szerelmi bánatai és örömei Lambert, Couprin, Lully, Monteclair, Le Camus francia udvari énekeiben és kantátáiban.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2022. május 29. vasárnap, 19:00

Barokk tavasz - koncertsorzat / 3. - Szerelmi leckék
francia barokk zene
"AMOUR, CRUEL AMOUR!"
 
Szerelem, kegyetlen szerelem! – Bizonyára a barokk kor legtöbb világi remekműve a szerelemféltés témájának művészi kifejezéseként született. A szerelem és a halál (amor – mors) színe előtt mindenki egyenlő. Nincs olyan halandó, akit Amor nyila így vagy úgy el nem talál, s hogy ez az élmény a 16-18. század embere által művészileg miként nyilvánult meg, csupán társadalmi rangjától függött. Aki megengedhette magának, fájdalmát a kor legelismertebb piktoraival vitette vászonra, legékesebben szóló költőivel öntette szavakba és leghíresebb zeneszerzőivel dallamokba. A kis szobák homályában halkan dúdolt, elpendített dallam vagy a csillogó nagy termekben tartott összejövetelek alkalmával felhangzó ének mind ugyanarról – a
szerelmi örömről és bánatról – zengedezett. A francia air de cour műfaja, a kantáták, majd később a tragédie lyrique – a nagy francia barokk opera – majdnem mind ezt a témát hordozzák.
 
Károlyi Katalin ezt a végtelen finom és sokrétű zenét, ami a francia barokk vokális zeneirodalma, Párizsban, a Studio-Versailles Opéra-ban tanulta René Jakobsnál és Rachel Yakarnál, majd William Christie „Les Arts Florissants” együttesének szólistájaként és Philippe Herreweghe „La Chapelle Royale”-jának tagjaként a világ számtalan koncerttermében és operaházában megszólaltatta már, valamint lemezre vette.
Csizmadia Angelika, a Liszt Ferenc Zeneművészészeti Egyetemen végzett csembalóművész, szólista és kamarazenész karrierje mellett elkötelezetten tanítja e csodás hangszer megszólaltatásának fortélyait a szentendrei zeneiskola általa alapított csembaló szakán. Fellépésein túl a Hungaroton Records számára készített felvételein is hallgathatjuk őt.
Kónya István a Hágai Királyi Konzervatóriumban sajátította el a reneszánsz- és barokklant, az arciliuto és chitarron játék rejtelmeit Toyohiko Satoh-nál. Azóta európai és amerikai szóló-és kamaraestjein, lemezfelvételein népszerűsíti e jeles hangszert, rendszeresen tart nyári kurzusokat. Ezidáig három könyve jelent meg a lantról.
Bali János Liszt-díjas furulyaművész, A Széchenyi Irodalmi és Művészészeti Akadémia címzetes tagja, a francia kultúra, nyelv és zene páratlan mélységű ismerője, legyen szó akár az ófrancia chansonokról, vagy a nagybarokk operákról, vagy akár a barokk furulyairodalomról.
 
E négy művész országot-világot bejárva Budapesten találkozott. A közös koncert ötlete abból a vágyból született, hogy a magyar közönség is közelebb kerülhessen ezekhez a francia remekművekhez, és a zene felemelő ajándékaként ma már örülni tudjunk annak is, amiről valaha azt hittük, hogy az elvesztett szerelmen érzett fajdalmunkba talán még belehalunk.

Közreműködik:
Károlyi Katalin mezzoszoprán
Csizmadia Angelika - csemballó
Bali János - barokk furulya
Kónya István - lant

fotó© Flor Garduño

Ajánlatunk


Budapest, 2024. október 10. – A Piero Barone, Ignazio Boschetto és Gianluca Ginoble alkotta világhírű olasz pop-opera trió, az IL VOLO, egy felejthetetlen koncerttel tér vissza Budapestre, hogy elvarázsolja a magyar közönséget az MVM Dome színpadán, 2024.10.10-én.

A száz évvel ezelőtt játszódó történet egy ukrajnai, zsidók és oroszok lakta faluban játszódik. Tevje, a tejesember és felesége, Golde egy olyan világ őrzői, melyet a közösség és vallás előírásai határoznak meg. Lányaik azonban már saját kezükbe akarják venni az életüket, szerelemből akarnak férjhez menni.

Az egyszerre szívszorító és mulatságos tragikomédiában két, egymástól távol élő nővér, az egykor szépségükről elhíresült Szkalla-lányok sokszínű, sokféle dinamikájú küzdelmét látjuk az idő múlásával, a méltósággal viselt öregedésért, a külvilág figyelméért, az emberi kapcsolatok megtartásáért.

Ajánló


Próbák ideje alatt a nézőtér nem látogatható. Előadások idején az épületlátogatás szünetel.

Szabó Magda műve talányos életet zár be egy olyan szimbolikus ajtó mögé, amely felnyitására mindannyian áhítozunk. A kriminek sem utolsó…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!